Wady postawy u dzieci i młodzieży
Martwi Cię postawa Twojego dziecka?
Widzisz, że ma „krzywe” plecy, garbi się, kolana i kostki uciekają mu do środka?
Wady postawy i schorzenia kręgosłupa to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych dzieci i młodzieży.
Czym są wady postawy?
Wada postawy to wszelkiego rodzaju odstępstwa i odchylenia od prawidłowej postawy ciała w przestrzeni. Często możemy je zaobserwować, dlatego wzbudzają niepokój u Rodzica. Dotyczy to ustawienia barków, kręgosłupa, bioder, kolan oraz stóp.
Do najczęstszych wad postawy możemy zaliczyć:
W obrębie kręgosłupa:
- Plecy okrągłe
- Plecy okrągło-wklęsłe,
- Skrzywienia boczne
- Skolioza
W obrębie kończyn dolnych:
- Kolana koślawe
- Kolana szpotawe
- Płaskostopie
- Stopa płasko-koślawa
Kiedy warto zgłosić się na badanie do fizjoterapeuty?
W momencie kiedy zaobserwujemy u dziecka symptomy, które mogłyby wskazywać na rozwijającą się wadę postawy tzn. mocno wysunięta głowa w przód, widoczna asymetria barków, skrzywienie kręgosłupa, nadmiernie zaokrąglone plecy, odstające łopatki wypięty brzuch, schodzące się do środka kolana, „uciekające” kostki do środka oraz wiele innych.

Jak wygląda badanie postawy?
1.Wywiad z pacjentem:
Podstawowe informacje, choroby współistniejące, alergie, przyjmowane leki przebyte urazy, historia dysfunkcji oraz charakter i stopień bólu są podstawą dobrze przeprowadzonego wywiadu. Fizjoterapeuta poprosi, także o informacje odnośnie porodu i rozwoju Twojego dziecka w pierwszych miesiącach życia – nawet jeśli dziecko jest już nastolatkiem
2. Badania przy użyciu plantokonturografu
Na podstawie odbitki z plantokonturografu terapeuta jest w stanie ocenić kształt stopy oraz miejsca przeciążenia jak i jej niedociążenia.
Stopy badane są statycznie i dynamicznie. Pozwala to na ocenę pracy stóp w czasie stania oraz chodu. Na tej podstawie możemy dokładnie zaplanować rozmieszczenie elementów korygujących oraz zaprojektować indywidualne wkładki korygujące


3. Badanie na podoskopie.
Podoskop pozwala na ocenę obciążenia podeszwowej strony stóp, a także na ocenę stawów skokowych, kolanowych oraz tułowia. Podczas tej części badania wykonywane są testy funkcjonalne, które są niezbędna częścią badania.
4. Badanie postawy ciała oraz kręgosłupa:
Oceniamy ułożenie całego ciała w przestrzeni – głowę, stawy barkowe, łopatki, talerze biodrowe, kończyny dolne.
Wykonujemy pomiary:
– odległość pionu od szpary pośladkowej,
– odległość dolnych kątów łopatek od pionu
– poziomu ustawienia łopatek,
– skoliometrem – poziom rotacji kręgosłupa
– inklinometrem – pomiar kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej


5. Badanie chodu
Oceniamy charakter chodu, sylwetkę oraz rozmieszczenie kończyn dolnych w czasie chodu.
6. Badanie manualne:
W tej części skupiamy się na badaniu długości kończyn dolnych. Oceniamy zakresy ruchomości w stawach – biodrowym, kolanowym i skokowym. Dokonujemy oceny siły mięśniowej oraz oceniamy przykurcze mięśniowe. W trakcie tego badania oceniamy również stan skóry stóp, otarcia, modzele lub odciski, które trzeba uwzględnić projektując wkładki oraz planując przebieg terapii.
7. Podsumowanie – jest to część badania, w której fizjoterapeuta przedstawia dalszy plan leczenia.
Jak przebiega terapia?
Terapia jest indywidualnie dobrana do wieku oraz możliwości pacjenta. Skupia się przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni posturalnych oraz na nauce prawidłowych wzorców ruchowych. Terapia składa się z pracy manualnej fizjoterapeuty oraz odpowiednio dobranych ćwiczeń korekcyjnych.
W terapii wykorzystujemy wiedzę zdobyta na licznych kursach – metoda FITS, BSPTS Rigo Concept, Korrektiv i wiele innych.


Karolina Antczak
